niedziela, 11 marca 2012

8. marca - Dzień Kobiet


Corocznie od roku 1910 w Polsce obchodzony jest Dzień Kobiet jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Do 1993 roku dzień ten w naszym kraju był świętem państwowym. Dzień Kobiet zniknął z kalendarza świąt za sprawą Rządu Hanny Suchockiej, wycofano go dlatego bo kojarzył się z PRL.

W tym roku można powiedzieć, ze to święto rozpoczęło się się już 4 marca, kiedy odbył się Sejmik Kobiet Lewicy w sali kongresowej w Warszawie, zorganizowany przez Sojusz Lewicy Demokratycznej. W tym wydarzeniu wzięło udział prawie 5 tys. Pań. Głównym tematem była przemoc wobec kobiet. Kobiety w różnym wieku, oraz o różnej pozycji społecznej mogą być ofiarami różnego rodzaju przemocy, nie tylko fizycznej, ale także psychicznej. Sprawca natomiast  - tak jak mówił na kongresie Leszek Miller - bywa, że ma twarz biznesmena, polityka, albo proboszcza. W nawiązaniu do usunięcia 8. marca z wykazu świąt państwowych L.Miller zapowiedział, iż Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie dążyć do uczynienia z Dnia Kobiet święta państwowego. Dlatego, już kilka dni temu klub SLD złożył w Sejmie w tej sprawie projekt ustawy. Niedawno uruchomiona została strona internetowa www.sejmikkobietlewicy.pl na której między innymi można znaleźć ważne informacje na temat przemocy wobec kobiet oraz dowiedzieć się w jaki sposób przeciwdziałać i walczyć z takim traktowaniem kobiet, oraz poznać swoje prawa. Sojusz lewicy Demokratycznej mówi zdecydowanie "STOP PRZEMOCY"!
Polki nie mają łatwego życia. Często nie mogą spełniać się zawodowo, ponieważ muszą opiekować się dziećmi, czy wykonywać rozmaite prace w domu. Niesprawiedliwe jest również to, że kobiety za wykonanie takiej samej pracy co mężczyźni otrzymują niższe wynagrodzenie. Praca i płaca powinny być równe tak samo dla kobiet jak i dla mężczyzn. problem z równouprawnieniem niestety występuje na różnych platformach życia.

Ósmego marca politycy Sojuszu i członkowie Federacji Młodych Socjaldemokratów wyruszyli na ulice wielu miast, aby rozdawać tulipany i złożyć życzenia wszystkim Paniom. W Łodzi odbyło się to w Pasażu Schillera. Łodzianki mogły liczyć na kwiatki m.in. od radnego i wiceprzewodniczącego klubu radnych SLD w Radzie Miejskiej Tomka Treli czy od przewodniczącego FMS Andrzeja Zwolskiego. Natomiast kobiety na czele z radną Małgosią Niewiadomską - Cudak, rozdawały ulotki zapraszające na Tydzień Kobiet Niezwykłych, którego organizatorami są Klub Dąbrowa i Stowarzyszenie Koło Kobiet Aktywnych. Cała akcja rozpoczęła się konferencją prasową. Na początku głos zabrał T.Trela, który powiedział: Dziś mamy dzień szczególny, święto kobiet i z tej okazji Sojusz Lewicy Demokratycznej składa mieszkankom naszego Miasta najlepsze życzenia. Dodał również: Łódź jest miastem niezwykłym, ponieważ na 100 mężczyzn przypada tu 120 kobiet. Następnie mówić zaczęła radna SLD M.Niewiadomska - Cudak: mężczyźni świętują 365 dni w roku, a kobiety tylko 1 dzień, dlatego chcemy odwrócić te proporcje i zaprosić na Tydziń Kobiet pod hasłem "kobiety niezwykłe", który organizowany jest przez Klub Dąbrowa. Jest to już 10 edycja tej imprezy. Następnie Grażyna Giętka z Klubu Dąbrowa zaprezentowała kalendarzyk imprez Tygodnia Kobiet. Chwilę po zakończeniu konferencji Panowie zaczęli rozdawać płci pięknej tulipany. Akcja była udana, nawet piękna pogoda dopisała i dużo słońca. Łodzianki i nie tylko bardzo pozytywnie reagowały na ten gest i z uśmiechem przyjmowały kwiaty bez żadnych podziałów politycznych.

Od godziny 15:00 w Pasażu Schillera pod hasłem "Tak dla kobiet" rozpoczęła się 9 Łódzka Manifa 2012 organizowana przez nieformalną Grupę Łódź Gender. Można było zobaczyć i usłyszeć wiele haseł dotyczących zniesienia zakazu aborcji. Na tym zgromadzeniu obecni byli m.in. Małgorzata Niewiadomska - Cudak (SLD), Krzysztof Makowski (RP), Roman Kotliński (RP) i Bogna Sawicka (pełnomocnik prezydent Łodzi ds. równego traktowania). Współorganizatorka Łódzkiej Manify Izabela Desperak powiedziała, że zakaz aborcji jest niezgodny z jakimikolwiek standardami demokratycznymi, humanitarnymi i zdrowotnymi. Kolejnym punktem imprezy była gra "PŁÓDŹ". Każdy chętny mógł wziąć w niej udział. W tej zabawie chodziło o to, że każdy przegrywa, grasz - przegrywasz, nie grasz - też przegrywasz. Gra dotyczyła różnych trudnych sytuacji związanych z dziećmi i ciążą w których są postawione kobiety, które przegrywają z prawem. Na koniec jeszcze przed godziną 16:00 kilkadziesiąt osób biorących udział w Manifie przemaszerowało z Pasażu Schillera w stronę placu Wolności i z powrotem. Wszystko zakończyło się około godz. 17:00.

Na 16:30 członkinie SLD i FMS z okazji Dnia Kobiet zostały zaproszone do Rady SLD. Tam Tomek Trela i Piotr Bors złożyli nam życzenia i wręczyli po kwiatku. Naszykowany był też mały poczęstunek.

Podsumowując Dzień Kobiet trwał już od 4 marca i za sprawą Tygodnia Kobiet Niezwykłych jest przedłużony jeszcze o tydzień :) Jeżeli chodzi o to jak ja spędziłam ten szczególny dzień, to wzięłam udział w w/w wydarzenia (oprócz Sejmiku Kobiet Lewicy), dostałam wiele kwiatów i pięknych życzeń za które jeszcze raz z całego serca dziękuję, a wieczorem byłam w kinie ;)

Na zakończenie przytoczę tylko cytat: "Kobieta nie powinna być gorsza od anioła, mężczyzna zaś tylko trochę lepszy od diabła" i pamiętajcie: "kobiety bez towarzystwa mężczyzn więdną, ale mężczyźni bez kobiet głupieją"

Angelika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Archiwum bloga